Reijo Honkanen – ”koen, että olen päässyt hirveän lähelle oppilaita.”

Haastattelussa lukion entinen rehtori Reijo Honkanen

Teksti: Matias Nieminen

Kuva: Elina Toivonen

Valokuva: Niko Määttä

– Haluan oppilaiden vuoksi tehdä tästä koulusta mahdollisimman hyvän. Minä en olisi täällä eivätkä opettajat olisi täällä, jos ei olisi teitä opiskelijoita. 

Istun haastattelutilan sohvalla ja odotan Reijoa. Hän on myöhässä. Pienen odotuksen jälkeen entinen rehtori saapuu huoneeseen kukkaseppele päässä syöden kakkua. Vaikka on hänen viimeinen päivänsä rehtorina, hän vaikuttaa kovin iloiselta. Hän laskee kakkupalansa pöydälle, ja aloitamme haastattelun. 

Kun Reijolta kysytään hänen parasta muistoaan Viikin norssista, hän sanoo sen olevan muutto uuteen koulurakennukseen. ”Tein aika ison työn, että kaikki sujuu, kun tänne tulee tuhat ihmistä tähän taloon. Kun syksyllä kaikki toimi, niin oli ihan herkkä mieli.” Reijo kertoo olleensa aktiivisesti mukana uuden koulun rakentamisessa ja sanookin olleensa paikalla ”ensimmäisestä kuopasta lähtien.” 

Reijo kuvailee suhdettaan oppilaisiin hyvin läheiseksi. ”Olen kokenut, ja se tulee sydämestä, että olen päässyt hirveän lähelle oppilaita.” Hän siirtyy kertomaan viimeistä letkajenkasta itsenäisyyspäivän juhlassa: ”Sillä oli suuri merkitys minulle. Vaikka abit halusivat, että minä vedän [letkan], minä halusin, että oppilas vetää ja minä olen siinä toisena. Sillä oli tärkeä symboli minulle: oppilas edellä kaikessa.” 

Reijo on tullut pitkän uransa aikana melkein joka päivä kouluun pyörällä. Kun häneltä kysytään, onko viimeinen päivä poikkeus, hän vastaa, ettei puvun kanssa pysty tulemaan pyörällä. ”Olen nyt tullut autolla, mutta niitä päiviä on erittäin vähän.” Reijo jopa kertoo, että hän on tullut kouluun hiihtämällä: ”Se vaatii vaivaa, mutta pyrin tulemaan muutaman kerran talvessa suksilla.” 

Reijo sanoo, että monet asiat huolestuttavat häntä nykypäivän lukiossa. Hän painottaa, että lukiolaisilla pitää olla muutakin elämää kuin pelkkä opiskelu. ”Vaikka kuinka olisi paineita sille, että pitää suorittaa paljon kursseja ja saada hyviä arvosanoja, niin yrittäkää myös pitää se muu elämä siellä mukana.” Hän lisää, että tämän päivän lukio on erittäin rankka siihen verrattuna, mitä hän itse kävi. ”Toivon, että lukiouudistusta tehdessä tämä toimintakulttuuri muuttuisi siihen suuntaan, että lukiolaisilla on nuoren elämää eikä pelkästään lukioelämää.” 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *